Aby zapewnić najwyższą jakość usług i wygodne korzystanie z serwisu, używamy informacji zapisanych w przeglądarce za pomocą plików cookies (pol.: ciasteczek). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. W każdej chwili możesz je zablokować korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Dodaj ogłoszenie

Hanna Krall (dwie książki w jednym tomie)

25 zł
Dodaj takie ogłoszenie!
"Wyjątkowo długa linia"
"Spokojne niedzielne popołudnie"
HANNA KRALL

wydawnictwo Świat Książki 2010
twarda okładka
278 stron
stan bardzo dobry (raz czytana)

"Wyjątkowo długa linia"

Opowieść została skonstruowana na podobieństwo kamienicy, a losy jej lokatorów stworzyły różnorodną historię życia, którą poznajemy od piwnic aż po najwyższe piętra. Mieszkańcy zmieniali się w miarę upływu czasu, lecz najgwałtowniejszy zwrot nastąpił po wybuchu II wojny światowej, wtedy niemal wszyscy zginęli w komorach gazowych Sobiboru i Majdanka albo podczas likwidacji getta. W powojennym świecie bardzo szybko wykreślono ich z pamięci. Jednak Hanna Krall w sposób niemal detektywistyczny odtworzyła barwne życiorysy przedwojennych mieszkańców lubelskiej kamienicy. Jedną z najważniejszych postaci była jej właścicielka, Franciszka Arnsztajnowa. Z zapartym tchem można śledzić życiorys Arnsztajnowej i narodziny niezwykłej przyjaźni łączącej ją z Józefem Czechowiczem. Zdumienie budzi siła namiętności dawnych kochanków - narzeczona Jana Arnsztajna, syna Franciszki, strzela sobie w serce nad grobem ukochanego mężczyzny. Przejmujący jest koniec życia przywódcy powstania w Sobiborze, Leona Felhendlera, który stracił rodzinę w obozie, pokonał kryzys, znajdując nową miłość i wrócił do Lublina, żeby zginąć od kuli nieznanego sprawcy tuż po zakończeniu wojny.


"Spokojne niedzielne popołudnie"

Wybór reportaży Hanny Krall z lat 70. i 80. W tych brawurowych tekstach egzotyczna rzeczywistość Peerelu, jak w czeskim filmie, odsłania dobrze znajomą, ludzką twarz.
Jest pierwsza połowa lat 70. Hanna Krall odwiedza dawnego, zapomnianego przodownika pracy Bernarda Bugdoła, który za Bieruta wyrabiał w kopalni 552 proc. normy. To był jeszcze niemodny temat. Ale sposób, w jaki Krall opisała swego bohatera, był kompletnie nowy, nie miał nic ze stylu soc ani antysoc. Był samym życiem, konstrukcją losu, która w "spokojne niedzielne popołudnie" wyłaniała się z opowieści żony Bugdoła szydełkującej firankę na oczach reporterki:
"- I znów dwa oczka, co szukasz, Bernard? - Te 552 procent. - A w szafie nie ma? To było w listopadzie, ja, w listopadzie, jak Marysia się urodziła, a później w co jeden rząd to jedno oczko łańcuszka więcej, albo weź pani kawałek firanki, bo z samego pisania to pani mądra nie będziesz. W listopadzie Marysia się urodziła i zaraz był ich wykon, więc powiedzieli, że ojcem chrzestnym będzie Bierut. Na szczęście wyskoczył Pstrowski z procentami. - Chodź, pierunie, pobijemy go, powiedziałeś - mówi Magda. - Występuj z tymi pierunami, bo państwo z gazet to lubią...".


Ale tekst o wygranej walce z szatanem nie kończy książki Krall. Jest tam jeszcze jeden reportaż, "Haj nabyty", pisany tuż po stanie wojennym. Historia młodocianego narkomana ma w sobie tę samą nieuchronność co dziejowa katastrofa. Jest zejściem z powrotem na dno, w świat iluzji, tym razem zafundowanej za pomocą "gandzi".Książka Krall, którą czyta się jak cykl nowel, przypomina o świetnej polskiej tradycji reportażu literackiego. Patronują jej Prus, Korczak, Kuncewiczowa, Wańkowicz. Równo sto lat temu Stanisław Brzozowski, pisząc o "Dziecku salonu" - reportażowej powieści młodego lekarza o pseudonimie Janusz Korczak opisującej życie warszawskiej nędzy na Powiślu - nazwał jego program walką z litością. Korczak nie chciał budzić litości, on oskarżał świat, pozostając solidarny ze swoimi bohaterami. Tej walce służył specyficzny humor, który "na czarnym tle rozpaczy wszystko zarysowuje z błazeńską dokładnością". Humor Hanny Krall również ma w sobie coś z "błazeńskiej dokładności podszytej rozpaczą", ale bez nadziei na przemianę świata.


Klikając "Wyślij", wyrażasz zgodę na nasze Zasady korzystania i Politykę prywatności oraz zgadzasz się na otrzymywanie naszych newsletterów i ofert promocyjnych.
Dodaj do Zachowanych
Porady Bezpieczeństwa - Twoje bezpieczeństwo jest dla nas ważne, zachęcamy do zachowania czujności. Dowiedz się więcej Zgłoś ogłoszenie
Aleja Juliusza Słowackiego, Kraków, Polska
Podobne ogłoszenia, które mogą Cię zainteresować.
Paweł Sułkowski Homo Ilum 1. Tajemnice Sumeru z Krakow, zobacz zdjęcie
Paweł Sułkowski Homo Ilum 1. Tajemnice Sumeru
30 zł
Czym była Wielka Piramida w Gizie, kiedy zbudował ją bóg Ningiszzida, znany w Egipcie jako Ptah? Na czym polegało oszustwo, które sprawiło, że uczeni ciągle twierdzą, iż piramidę postawił tysiące lat później faraon Chufu? Jakie przesłanie sumeryjski bóg Enki – ten sam, który stworzył Adama – zostawił dla nas na tabliczkach ME? Jakim szyfrem zapieczętował wrota do podziemnego świata Abzu? O tym opo ...
Sprzedam kolekcję literatury obcej i polskiej (głównie współczesnej)
180 zł
Wszystkie książki są w stanie dobrym bądź bardzo dobrym. Poniżej lista tytułów:1) J. Nesbo „Nietoperz”2) J. Nesbo „Karaluchy”3) M. Albom „Wtorki z Morrim”4) K. Vonnegut „Popatrz na ptaszka”5) P. Louis Edelman „Infoszok”6) C. Minard „Ostatni świat”7) T. Pratchett, S. Baxter „Długa Ziemia”8) N. Gaiman „Nigdziebądź”9) T. Pratchett „Kolos na glinianych noga ...
Kacper Śledziński-Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny po z Krakow, zobacz zdjęcie
Kacper Śledziński-Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny po
20 zł
Marynarze o stalowych nerwach i niezwykłej woli walki. Doskonale wyszkoleni. Niezłomni. Porzuceni na pastwę wroga już w pierwszym dniu wojny. Niezwykła epopeja polskich podwodników – bohaterów, którzy potrafili dokonywać rzeczy niemożliwych.Stan bdb,możliwość wysyłki 9zl list polecony.
Dobre książki w super cenach - wyprzedaż prywatnej biblioteki z Krakow, zobacz zdjęcie
Dobre książki w super cenach - wyprzedaż prywatnej biblioteki
5 zł
Do sprzedania książki: kryminały, sensacja, nowele, autorów polskich i zagranicznych. Ceny podane są przy poszczególnych pozycjach i nie podlegają negocjacji. Możliwy także zakup całego lub części zbioru, wtedy cena do indywidualnej negocjacji. Książki do odbioru w Krakowie. Wysyłka pocztą lub kurierem jest możliwa, ale koszt dostarczenia pokrywa kupujący i oczekuję przed wysłaniem przele ...
Przymierze wrogów.  A.vonHassell, S.MacRae z Krakow, zobacz zdjęcie
Przymierze wrogów. A.vonHassell, S.MacRae
10 zł
Przymierze wrogów. A.vonHassell, S.MacRae Wyd. Świat Książki. 2008r., okładka twarda, stron 512. Stan: idealny, nie czytana. Odbiór w Krakowie lub wysyłka pocztą.
John Lewis Gaddis - Zimna Wojna Historia Podzielonego Świata z Krakow, zobacz zdjęcie
John Lewis Gaddis - Zimna Wojna Historia Podzielonego Świata
50 zł
John Lewis GaddisZimna Wojna Historia Podzielonego ŚwiataWydawnictwo ZnakKraków 2007Stan Bardzo Dobry
Książka
Książka "Błąd"
20 zł
Sprzedam książkę nieskazitelnie nową. Poniżej jej opis (podany za www.ha.art.pl) Praga niszczona powodzią. Dworce pełne narkomanów, pijaków, „lumpów”. Brudne wnętrza pociągu pospiesznego relacji Praga – Wrocław. Szpital psychiatryczny. Kaleki i niedoskonały świat przedstawiony Błędu i jego mieszkańcy: postaci o złamanych życiorysach i traumatycznych doświadczeniach. Główny bohater, K ...
Więcej ogłoszeń