Aby zapewnić najwyższą jakość usług i wygodne korzystanie z serwisu, używamy informacji zapisanych w przeglądarce za pomocą plików cookies (pol.: ciasteczek). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. W każdej chwili możesz je zablokować korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Dodaj ogłoszenie

Stanisław Hoppe "SŁOWNIK JĘZYKA ŁOWIECKIEGO"

50 zł
Dodaj takie ogłoszenie!

Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1970

Wydanie drugie, poszerzone i poprawione

twarda, płócienna okładka w obwolucie, kartki szyte

stan książki doskonały, klejona obwoluta

opracowanie graficzne: Jerzy Jaworowski

"Łowiectwo, w najgłębszym jego ujęciu, jest sztuką współżycia z żywą przyrodą i umiejętnością brania z jej darów tyle właśnie, ile można, nie naruszając źródła jej bogactwa"

/Walenty Włodzimierz Garczyński/

Posługiwanie się językiem łowieckim, głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji, jest obowiązkiem wszystkich myśliwych. Stanowi ważny element kultury łowieckiej i wyróżnia myśliwych pośród innych grup społecznych. Obejmuje szeroki zasób słownictwa dotyczącego w szczególności: naturalnego środowiska, zwierząt łownych, gospodarki łowieckiej, sokolnictwa, kynologii, broni, amunicji, ubioru, akcesoriów myśliwskich, tradycji, zwyczajów oraz polowań.

(Zbiór zasad etyki i tradycji łowieckich. Język łowiecki – PZŁ )

Język łowiecki należy niewątpliwie do najdawniejszych zabytków kultury polskiej. Od czasów tworzenia się obowiązywał wszystkich myśliwych, dzięki czemu stale się wzbogacał, a przekazywany z pokolenia na pokolenie nie zanikał i nie poszedł w zapomnienie. Niezwykle bogaty i oryginalny, obfitujący w piękne i obrazowe słowa i wyrażenia, często tak odbiegające od zwykłego języka, że zrozumieć go mogli tylko wtajemniczeni, stanowi ważną część obyczajów łowieckich, których przestrzeganie jest kwestią honoru świata łowieckiego.

Stanisław Hoppe doskonale zdawał sobie sprawę z potrzeby zapisania języka łowieckiego jako świadectwa kultury narodowej. I tak powstały „Polski język łowiecki” i „Słownik języka łowieckiego” – dzieła, na których wychowało się kilka pokoleń myśliwych.

Słownictwo zebrane przez Stanisława Hoppe w książ­ce pt. „Polski język łowiecki" obejmuje około 2500 wyrazów i zwrotów wyrazowych dotyczących jednej z najstarszych form gospodarki człowieka. Jest to zbiór bardzo cenny. Decydują o tym dwa czynniki. Po pierw­sze, jest to słownictwo bardzo stare: większość wyra­zów pochodzi z doby staropolskiej, a nawet z doby wspólnoty słowiańskiej. Jest więc to słownictwo świa­dectwem życia pojęciowo-językowego naszych przod­ków, pomnikiem ich kultury utrwalonej w znakach języ­kowych. Słownictwo to dziś coraz bardziej ginie. Dobrze się więc stało, że Autor ocala je od zapomnienia.

Po drugie, Autor jest doskonałym znawcą zarówno techniki łowieckiej jak i odnoszącego się do niej słownic­twa. Gwarantuje to dokładne uchwycenie wszystkich wyrazów i ich odcieni znaczeniowych.

Książka Stanisława Hoppe podaje wyrazy i związ­ki frazeologiczne w kontekstach. Dzięki temu jest ona podręcznikiem, z którego mogą się uczyć nowe pokole­nia myśliwych.

Na materiale zawartym w pracy Stanisława Hoppe można także prześledzić przenikanie wyrazów łowieckich do polskiego języka literackiego oraz towarzyszące temu zmiany znaczeniowe. Zagadnienie to zasługuje na odrębne opracowanie.

Autorowi książki należą się od nas słowa uzna­nia i wdzięczności za ocalenie od zapomnienia bogatego słownictwa jednej z odmian środowiskowych języ­ka ojczystego. Książka z pewnością znajdzie powodze­nie wśród Czytelników.

Prof. dr Mieczysław Szymczak

Dyrektor Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego

Warszawa, dnia 10 lipca 1978 r.

Klikając "Wyślij", wyrażasz zgodę na nasze Zasady korzystania i Politykę prywatności oraz zgadzasz się na otrzymywanie naszych newsletterów i ofert promocyjnych.
Dodaj do Zachowanych
Porady Bezpieczeństwa - Twoje bezpieczeństwo jest dla nas ważne, zachęcamy do zachowania czujności. Dowiedz się więcej Zgłoś ogłoszenie
aleja Juliusza Słowackiego, Kraków, Polska
Podobne ogłoszenia, które mogą Cię zainteresować.
Warzywnictwo-ogólna uprawa warzyw M.Lityński z Krakow, zobacz zdjęcie
Warzywnictwo-ogólna uprawa warzyw M.Lityński
15 zł
WARZYWNICTWO OGÓLNA UPRAWA WARZYW Autor M. Lityński Język polski Oprawa twarda Liczba stron 388Książka trochę popisana ale wszystko jest czytelne. Publikacja niniejsza porusza następujące tematy: światowa produkcja owoców i najważniejsze gatunki roślin sadowniczych, odmiany roślin uprawianych w Polsce, przyrodnicze i ekonomiczne warunki rozwoju sadownictwa, planowanie i zakładanie sadu, u ...
Szawrc Historia, Jaczynowska Rzym, Panic Morawy mity Turcji z Krakow, zobacz zdjęcie
Szawrc Historia, Jaczynowska Rzym, Panic Morawy mity Turcji
5 zł
Sprzedam książki, cena za komplet lub pojedyncze egz. wycena poniżej. 88 zł za komplet plus przesyłka.Poszczególna wycena:1. Encyklopedyczny słownik historii Polski - POW, 1997, rysy i wgniecenia na okładkach, środek super; 5 zł,2. Andrzej Szawrc, M. Urbański, P. Wieczorkiewicz - 100 postaci, które tworzyły historię Polski, Świat Książki, 2002, stan bdb, ryski na obwolucie; 15 zł,3. Maria Jaczynow ...
Historia Powszechna. 1871-1918 - Janusz Pajewski - PWN z Krakow, zobacz zdjęcie
Historia Powszechna. 1871-1918 - Janusz Pajewski - PWN
14 zł
Sprzedam książkę "Historia Powszechna. 1871-1918".Autor: Janusz PajewskiWydanie VIIStan bardzo dobry – jak na zdjęciach. Część stron z podkreśleniem ołówkiem najważniejszych rzeczy.Książka ciesząca się wielką popularnością jest podsumowaniem wieloletnich badań autora. Powstała na podstawie wykładów z nowożytnej historii powszechnej prowadzonych przez autora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w ...
WAWEL –„AKROPOLIS”. Ewa Miodońska - Brookes z Krakow, zobacz zdjęcie
WAWEL –„AKROPOLIS”. Ewa Miodońska - Brookes
19 zł
Pełny tytuł: WAWEL –„AKROPOLIS”. Studium o dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Książka używana w twardej okładce. Oprawa płótno; obwoluta podniszczona (tak jak na zdjęciu). W środku stan dobry. Str.298 + 53 ilustracje poza tekstem. Format 15x21 cm. Do ceny nie jest wliczony koszt przesyłki. Wysyłam Pocztą Polską, według preferencji. Możliwy odbiór osobisty.
Wzorce projektowe z Krakow, zobacz zdjęcie
Wzorce projektowe
40 zł
Odsprzedam książkę: "Visual Basic. Wzorce projektowe" Cooper James.W Książka w bardzo dobrym stanie. Odbiór osobisty (Kraków Bronowice) lub expresowa wysyłka. Opis: Ta książka jest praktycznym podręcznikiem tworzenia programów w języku Visual Basic (w wersji 6 oraz .NET) wykorzystujących wzorce projektowe. Może służyć także jako krótkie wprowadzenie do programowania w nowej ...
Opyrchał Leszek PLANY TWIERDZY KAMIENIEC PODOLSKI z Krakow, zobacz zdjęcie
Opyrchał Leszek PLANY TWIERDZY KAMIENIEC PODOLSKI
55 zł
DRUKOWANE PLANY I GRAFIKI ORAZ MEDALE Z WIZERUNKIEM TWIERDZY KAMIENIEC PODOLSKI - Leszek Opyrchał ISBN: 978-83-7464-841-7 format: B5 oprawa: miękka liczba stron: 166 rok wydania: 2016 Monografia przedstawia bogactwo kartografii i ikonografii poświęconych Kamieńcowi Podolskiemu – jednej z najważniejszych nowożytnych polskich fortec. Niepublikowany dotąd zbiór drukowanych źródeł kartografic ...
Relacje z kluczowymi klientami - Analiza i zarządzanie z Krakow, zobacz zdjęcie
Relacje z kluczowymi klientami - Analiza i zarządzanie
30 zł
Ken Burnett Wydawca Oficyna Ekonomiczna (Wolters Kluwer Polska) Liczba stron 432 Okładka miękka Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) jest już metodą szeroko stosowaną. Autor uważa jednak, że powinno ono być procesem wybiórczym, ponieważ firma może skutecznie dbać o relacje z ograniczoną liczbą klientów. Dlatego proponuje skupić się na grupie klientów najważniejszych z ...
Więcej ogłoszeń