nowy, w folii ! "PRZESŁUCHANIE" Ryszard Bugajski 

20 zł
Dodaj takie ogłoszenie!
  • Data dodania06/09/2014
  • Lokalizacja
FILM LEGENDA !

Prawdziwym debiutem reżysera, samodzielnym, pełnometrażowym filmem kinowym Ryszarda Bugajskiego, miało być Przesłuchanie, film, za sprawą którego reżyser stał się "specjalistą od esbeków i tajnych służb". Zdjęcia rozpoczął w krótkim okresie solidarnościowej odwilży, a kończył pracę już po wprowadzeniu stanu wojennego dekretem z 13 grudnia 1981 roku. Zapis kuriozalnej kolaudacji Przesłuchania z dnia 23 kwietnia 1982 pozostaje do dziś jednym z dokumentów, dobitnie charakteryzujących ówczesną sytuację polityczną. Co prawda nie jednogłośnie, ale większością głosów, grono kolaudantów odrzuciło film Ryszarda Bugajskiego, uniemożliwiając jego rozpowszechnianie. Jeden z najzajadlejszych przeciwników Przesłuchania, reżyser Mieczysław Waśkowski pytał:

"Jak to się stało, że po wprowadzeniu stanu wojennego w naszym państwie film ten został skończony? (...) Kto jest odpowiedzialny za skończenie tego filmu?" (z wydania książkowego: Ryszard Bugajski "Przesłuchanie" 1990, cyt. za: Małgorzata Hendrykowska "Kronika kinematografii polskiej 1895-1997").

Losy Przesłuchania i samego reżysera są przykładem niespotykanego wpływu polityki na sztukę. Film przez lata nie miał szans na dystrybucję w kinach i na telewizyjną emisję, co nie znaczy, że nie dotarł do publiczności. Przesłuchanie przegrane na kasety i wydane w 1982 przez podziemną oficynę NOWA w wersji książkowej, dotarło do dużej liczby odbiorców. W ten sposób udziałem tego, skazanego przez decydentów na niebyt, dzieła stało się nie mające precedensu powodzenie.


Przesłuchanie nie jest jedynie filmem o opresji stalinowskiego więzienia w Polsce lat 50. Jest filmem o budowaniu człowieczeństwa i w tej kwestii może być odczytywane na sposób uniwersalny.

Trafnym zamysłem reżysera było uczynienie główną postacią nie bohaterskiego AK-owca, ale niezbyt mądrą dziewczynę, osobę o dość wątpliwych zasadach moralnych. Tonia z Przesłuchania to - jak to określił Jan Olszewski - "antybohaterka w sytuacji zmuszającej do bohaterstwa". ("Film" 7/1990)

"Naiwność paradoksalnie uratowała jej człowieczeństwo" - mówił o stworzonej przez siebie postaci Ryszard Bugajski. - "Ta prosta dziewczyna od pewnego momentu zaczyna się zastanawiać, kim jest naprawdę. I od tego momentu zaczyna rozumieć, o co walczy - już nie o życie, ale o godność." ("Ekran" 3/1990)

Drugim szczęśliwym posunięciem reżysera był wizerunek przesłuchującego ją ubeka. Człowieka tego narysował Bugajski jako narzędzie niegodziwego systemu, ale postawił swego bohatera w sytuacji, w której próbuje on, wbrew wszelkim okolicznościom, być człowiekiem. Krystyna Janda i Adam Ferency stworzyli w tym filmie dwie psychologicznie skomplikowane, a przecież mimo to wiarygodne, postacie.

Klikając "Wyślij", wyrażasz zgodę na nasze Zasady korzystania i Politykę prywatności oraz zgadzasz się na otrzymywanie naszych newsletterów i ofert promocyjnych.
Dodaj do Zachowanych
 Porady Bezpieczeństwa - Twoje bezpieczeństwo jest dla nas ważne, zachęcamy do zachowania czujności. Dowiedz się więcejZgłoś ogłoszenie
aleja Juliusza Słowackiego, Kraków, Polska
Podobne ogłoszenia, które mogą Cię zainteresować.
L'Idole wersja francuska Leelee Sobieski, James Hong z Kraków, zobacz zdjęcie
L'Idole wersja francuska Leelee Sobieski, James Hong
35 zł
Język: francuskiZone 2 : EuropeFilm australijskiej reżyserki Samanthy Lang (zrobiony we Francji) opowiada historię młodej dziewczyny o imieniu Sarah (Leelee Sobieski), która popada w samodestrukcję, zagubiona w świecie i swoim małym mieszkaniu, gdzieś w blokowisku na obrzeżach Paryża. Los styka ją z podstarzałym sąsiadem - chińskiego pochodzenia (James Hong), z którym się zaprzyjaźnia. Oboje zawie ...
Legenda o świętym pijaku DVD nowa folia z Kraków, zobacz zdjęcie
Legenda o świętym pijaku DVD nowa folia
29 zł
nowy DVD foliafilm DVD + książkaczas trwania: 123 minlektor: polskinapisy: polskiewers. orgin.: język włoskireżyseria: Ermanno Olmimuzyka: Igor Stravinskyw roli głównej: Rutger Hauerkategoria: filmy religijneKolekcja Ludzie Boga nr 75Nagrodzona Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i aż czterema statuetkami David Di Donatello, w tym za Najlepszy Film i Najlepsze Zdjęcia, ...
Różności na cd/dvd z Kraków, zobacz zdjęcie
Różności na cd/dvd
Wymiana/zamiana
Drapieżniki z bliska - film dvd Australia - ziemia której nie tknął czas - dvd Świat w kompakcie - multimedialny przewodnik po geografii Ziemii, płyta 1 Multimedialny atlas świata Czterej pancerni i pies, odcinek 7 i 8 Underworld , thriller, dvd Wszechświat Lema- multimedialna podróż po świecie stworzonym przez sławnego pisarza Ich Troje z Magda Femme Zbigniew Preisner Gło ...
Mulan - bajka na VHS z Kraków, zobacz zdjęcie
Mulan - bajka na VHS
5 zł
Mulan nie jest kruchą, subtelną, delikatną dziewczyną, jak pragnęliby tego jej najbliżsi. Ale właśnie dlatego zdobywa się czyn, którego nie powstydziłby się mężny młodzieniec. Zaciąga się do armii cesarskiej, by uchronić przed powołaniem do wojska i niechybną śmiercią swego starzejącego się ojca - i dzielnie broni ojczyzny przed dzikimi Hunami.
17 mgnień wiosny DVD film  z Kraków, zobacz zdjęcie
17 mgnień wiosny DVD film
20 zł
Sprzedam komplet 6 szt. DVD w etui z filmem: "Siedemnaście mgnień wiosny". Film czarnobiały możliwość wyboru języka lub oglądania w oryginale.
Sprzedam kasety VHS
1 zł
Sprzedam kasety VHS różne filmy itd Tel 604190307
Płyty DVD z Kraków, zobacz zdjęcie
Płyty DVD
Proszę o kontakt
Do sprzedania płyty dvd, stan idealny. Ponad 100 tytułów, w pudelkach lub kopertach. Cena od 10 złotych. Możliwość negocjacji. Dla zainteresowanych mogę przęsłać listę.
Więcej ogłoszeń