Aby zapewnić najwyższą jakość usług i wygodne korzystanie z serwisu, używamy informacji zapisanych w przeglądarce za pomocą plików cookies (pol.: ciasteczek). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. W każdej chwili możesz je zablokować korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Dodaj ogłoszenie

"SAMORZĄDOWCY W MAŁOPOLSCE 1990-2010"

25 zł
Dodaj takie ogłoszenie!
publikacja z okazji 20-lecia samorządu terytorialnego w Polsce
twarda okładka
270 stron zawierających ponad 300 biogramów małopolskich działaczy samorządowych

Dwadzieścia lat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce to nie tylko okrągła rocznica i okazja do świętowania czy upamiętniania tego niewątpliwego sukcesu, jakim jest odbudowa systemu samorządowego. Rocznica ta stanowi również istotną okazję do refleksji nad rezultatami tych przemian. Od 1989 roku trwa konstruowanie nowego modelu naszego Państwa. Jednym z momentów przełomowych w budowaniu III Rzeczypospolitej były pierwsze prawdziwie demokratyczne wybory, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

Do rangi symbolu urasta fakt, że były to właśnie wybory samorządowe. Źródła demokratycznych przemian, jakie od 20 lat przeżywamy tkwią w wielkim ruchu „Solidarności”. Idee, które przywrócił naszej wspólnej świadomości ten największy w historii Polski ruch społeczny są nadal żywe. Jedną z nich jest zasada pomocniczości. Profesor Jerzy Regulski tak zdefiniował pojęcie samorządu: „to instytucja, która tworzy ramy prawne dla samorządności obywateli, a także system służący do reprezentowania jej interesów i rozwiązywania jej własnych spraw”.

20-lecie samorządu pokazuje, jak wiele można zmienić i zbudować, jeśli znacząca część spraw publicznych jest powierzona faktycznym gospodarzom terenu. Dotyczy to samorządu gminnego i powiatowego oraz powołanego po raz pierwszy w naszym kraju samorządu regionalnego. Świadczą o tym zarówno wskaźniki statystyczne, jak i rosnąca aktywność obywatelska, przejawiająca się między innymi wzrastającym udziałem sektora pozarządowego w realizacji niektórych zadań gmin, powiatów i województw. To właśnie sukces, jaki stał się udziałem samorządu w Polsce jest najlepszym przykładem zasadności idei delegowania odpowiedzialności tam gdzie może być ona w naturalny sposób oceniania i weryfikowana. Dwie fazy zmian systemowych, przeprowadzonych w latach 1989/1990 i 1998/1999, doprowadziły do utworzenia nowoczesnej struktury państwa obywatelskiego. Przywrócona została autonomia społeczności lokalnych, której świadomość wyzwoliła nowe inicjatywy i drzemiące w nich potencjały.


Ostatnie 20 lat potwierdza trafność przyjętej koncepcji zarządzania państwem w oparciu o samorządność lokalną i regionalną. Siłą samorządu są ludzie, którzy budują lokalną samorządność oraz tworzą warunki do zapewnienia rozwoju indywidualnego obywateli, a dzięki temu również całej regionalnej wspólnoty. Jej aktywność i zaangażowanie buduje wspólny dobrobyt. Małopolska jest tego wspaniałym przykładem. Świadczy o tym choćby fakt, jak wielu ludzi działających w samorządzie, pełni z sukcesami swe funkcje od samego początku.


Klikając "Wyślij", wyrażasz zgodę na nasze Zasady korzystania i Politykę prywatności oraz zgadzasz się na otrzymywanie naszych newsletterów i ofert promocyjnych.
Dodaj do Zachowanych
Porady Bezpieczeństwa - Twoje bezpieczeństwo jest dla nas ważne, zachęcamy do zachowania czujności. Dowiedz się więcej Zgłoś ogłoszenie
Aleja Juliusza Słowackiego, Kraków, Polska
Podobne ogłoszenia, które mogą Cię zainteresować.
sprzedam: JÓZEF PIŁSUDSKI O SOBIE Z PISM ROZKAZÓW I PRZEMÓWIEŃ KOMENDA z Krakow, zobacz zdjęcie
sprzedam: JÓZEF PIŁSUDSKI O SOBIE Z PISM ROZKAZÓW I PRZEMÓWIEŃ KOMENDA
20 zł
Wydawnictwo: AGENCJA OMNIPRESS Stron: 128 Rok: 1989 Informacje dodatkowe--- NIEZNACZNIE ZUŻYTA OKŁADKI, NIEWIELKIE ZAGNIECENIA I PRZYBRUDZENIE W środku stan bardzo dobry.
Kronika życia i twórczości Mickiewicza -1844-47 ,Makowiecka, Warszawa 1975 r z Krakow, zobacz zdjęcie
Kronika życia i twórczości Mickiewicza -1844-47 ,Makowiecka, Warszawa 1975 r
50 zł
Na sprzedaż książka " Kronika życia i twórczości Mickiewicza "Maj 1844- Grudzień 1847Zofia Makowiecka Państwowy Instytut Wydawniczy , Warszawa 1975 Nakład 1870 + 150 egz. Cena jaka mnie interesuje to 50 zł Kontakt na podany numer lub mailowo 518 stron , stan bardzo dobry - używany
A.E. Hotchner - Papa Hemingway z Krakow, zobacz zdjęcie
A.E. Hotchner - Papa Hemingway
6 zł
Sprzedam książkę pt. "Papa Hemingway - wspomnienia", autor A.E. HotchnerStan: używana (wygląd jak na zdjęciach, stan bardzo dobry)Okładka: twardaRok wydania: 2005Wydawnictwo: Wydawnictwo Książkowe Twój StylISBN: 83-7163-401-3Możliwość wysyłki lub odbioru osobistego.
* KLEOPATRA , MAREK ANTONIUSZ , JULIUSZ CEZAR z Krakow, zobacz zdjęcie
* KLEOPATRA , MAREK ANTONIUSZ , JULIUSZ CEZAR
15 zł
Sprzedam następujące książki Pata Southerna:"Kleopatra" "Marek Antoniusz" "Juliusz Cezar"Każda książka 15 zł.Razem 35 zł.Wydawnictwo Świat Książki.Wydano w 2001 r.Oprawa twarda.Stan idealny.
Królów polskich i francuskich przypadki - Ludwik Stomma z Krakow, zobacz zdjęcie
Królów polskich i francuskich przypadki - Ludwik Stomma
9 zł
Mam do sprzedania książkę "Królów polskich i francuskich przypadki".Autor: Ludwik StommaFormat książki: 213 x 150 mmIlość stron: 440Oprawa: TwardaStan bardzo dobry. Nowa. Nieczytana.Opis:Zbiór opowiadań i anegdot dotyczących królów polskich i francuskich. Nieszablonowe spojrzenie i wiele ciekawych zdarzeń, o których nie wyczytamy w innych książkach. Każda z niedługich części poświęcona jest kolejn ...
Donald Trump The art of The Deal 786 846 895 z Krakow, zobacz zdjęcie
Donald Trump The art of The Deal 786 846 895
80 zł
Książka jest po angielsku.Przeczytałem.Jest w stanie dobrym.
NIRVANA - Suzi Black z Krakow, zobacz zdjęcie
NIRVANA - Suzi Black
15 zł
Książka Suzi Black - NIRVANAWydawnictwo "Rock-Serwis".Książka w idealnym stanie.
Więcej ogłoszeń