" POCZĄTKI SZTUKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ" B.Filarska 

70 zł
Dodaj takie ogłoszenie!
  • Data dodania27/03/2014
  • Lokalizacja
Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego KUL
wydanie pierwsze 1986
nakład 5000 + 325 egz. !

format A4
miękka okładka
342 strony

Spis treści:

Część I - Sztuka sepulkralna.

  1. Zarys problematyki związanej ze sztuką sepulkralną.
  2. Malarstwo katakumb rzymskich,
  3. Malarstwo cmentarzy podziemnych i nadziemnych poza Rzymem,
  4. Dekoracje mozaikowe grobów i mauzoleów,
  5. Reliefy sarkofagowe.

Część II - Dekoracja wnętrz budowli sakralnych.

  1. Zarys historii budownictwa kościelnego do końca IV wieku,
  2. Przegląd i próba charakterystyki dekoracji wnętrz kościołów,
  3. Baptysteria i ich dekoracje w III i IV wieku.


Życie naukowe Barbary Filarskiej koncentrowało się kolejno na trzech dziedzinach: szkle antycznym, architekturze Palmyry i sztuce wczesnochrześcijańskiej. W każdej z tych dziedzin była w Polsce pionierem, a w Europie - cenionym specjalistą.

Działalność naukowa prof. Barbary Filarskiej na KUL została ukierunkowana na dzieje sztuki chrześcijańskiej. Jej celem - prócz własnych badań - było szerzenie tematyki antyku chrześcijańskiego także wśród studentów i młodych naukowców. Założenia programowe wyłożyła ona w krótkim artykule (napisanym wraz z Tytusem Górskim) "Archeologia chrześcijańska jako ważne źródło do poznania życia kościoła pierwszych wieków (Ateneum kapłańskie 1979). Ukoronowaniem jej starań było wprowadzenie w roku akademickim 1991/1922 do programu studiów historii sztuki wykładu z historii sztuki wczesnochrześcijańskiej (prowadzonego najpierw przez Ryszardę Bulas, dzisiaj przez Bożenę Iwaszkiewicz-Wronikowską). Także dzięki jej staraniom, w 1995 roku, Katedra otrzymała inną nazwę - Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej. Od 1972 roku powstawały na KUL pierwsze prace magisterskie (dziewięć) z dziedziny sztuki wczesnochrześcijańskiej. Powstały także trzy prace doktorskie (Bożena Iwaszkiewicz-Wronikowska w 1984 roku, Ryszarda Bulas w 1988 roku, Daniel Próchniak w 1991 roku).


Sztuka wczesnochrześcijańska

Dużą zasługą prof. Filarskiej było przygotowanie w 1979 roku do druku polskiego przekładu dzieła Marcela Simona "Cywilizacja wczesnego chrześcijaństwa", pierwszej na rynku polskim publikacji na ten temat. Lata osiemdziesiąte obfitują w publikacje poświęcone sztuce wczesnochrześcijańskiej. "Początki architektury chrześcijańskiej" wydane przez Towarzystwo Naukowe KUL w 1983 roku nasycone są, jak pisze prof. Anna Sadurska, "historią": uzasadnia bowiem w niej autorka wszystkie fazy rozwoju budowli kościelnych bądź okolicznościami historycznymi, bądź potrzebami rozwijającego się równocześnie rytuału. Pokazuje w niej specyficzne cechy budownictwa w różnych regionach świata starożytnego. Książka ta stanowi, jak pisze prof. Stefan Parnicki-Pudełko, wprowadzenie do badań nad w pełni już rozwiniętą architekturą sakralną V i VI wieku n.e. Praca "Początki sztuki chrześcijańskiej", wydana przez to samo wydawnictwo w 1986 roku, jeszcze bardziej nasycona jest treścią historyczną i poświęcona jest sztuce sakralnej i sepulkralnej, malarstwu ściennemu, sarkofagom, architekturze i mozaikom, dając możliwie pełny obraz chrześcijańskiej sztuki w III i IV wieku n.e. na obszarze całego Imperium Rzymskiego. Autorka dokonuje tradycyjnego podziału na sztukę sepulkralną i sakralną, pokazuje "proces odrywania się dekoracji, zdobiących zarówno pomieszczenia grobowe jak i liturgiczne, od form powszechnie stosowanych w sztuce i obyczajowości rzymskiej, do form nowych, podporządkowujących się nowym treściom" (prof. Parnicki-Pudełko). Wiele miejsca poświęca autorka dekoracjom wnętrz budowli sakralnych, dekoracjom grobowym III i IV wieku, dekoracjom mozaikowym, podłogowym oraz ściennym.

Klikając "Wyślij", wyrażasz zgodę na nasze Zasady korzystania i Politykę prywatności oraz zgadzasz się na otrzymywanie naszych newsletterów i ofert promocyjnych.
Dodaj do Zachowanych
 Porady Bezpieczeństwa - Twoje bezpieczeństwo jest dla nas ważne, zachęcamy do zachowania czujności. Dowiedz się więcejZgłoś ogłoszenie
Aleja Juliusza Słowackiego, Kraków, Polska
Podobne ogłoszenia, które mogą Cię zainteresować.
Leksykon Polskich Maratończyków album ksiązka maraton Kraków z Kraków, zobacz zdjęcie
Leksykon Polskich Maratończyków album ksiązka maraton Kraków
49 zł
Sprzedam unikatowy leksykon o polskich maratończykach.Książka niemal bez śladów używania.Autorka Anna Kuziemska.Twarda okładka. Książka jest ciężka.883 strony, liczne ilustracje.Wydawnictwo Maraton Warszawski, Warszawa 2013.Koszt wysyłki to 24 zł.. Możliwa wysyłka za granicę, lub odbiór osobisty w Krakowie.
ALBUM pierwszy krok ... w stronę kolekcji zachodniej sztuki współczesnej z Kraków, zobacz zdjęcie
ALBUM pierwszy krok ... w stronę kolekcji zachodniej sztuki współczesnej
12 zł
Witam serdecznie Dzisiaj mam do zaoferowania przepiękny album w wydaniu polsko angielskim pod tytułem " pierwszy krok ... w stronę kolekcji zachodniej sztuki współczesnej ". Album w formacie : szer 24 cm. wys 27 cm. 198 STRON !!! Oprawa utwardzana. Bardzo dużo wyczerpujących opisów na temat twórców i ich prac. Album ten świetnie nadaje się dla studentów ja ...
* NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI POLSKI z Kraków, zobacz zdjęcie
* NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI POLSKI
25 zł
Sprzedam książkę/album NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI POLSKI.Autorzy: A.Dylewski,A.Olej-Kobus,K.Kobus.Wydana przez Świat Książki w 2006 r.Okładka twarda .Stan bardzo dobry.
Atlas Historyczny Świata Autor: Józef Wolski z Kraków, zobacz zdjęcie
Atlas Historyczny Świata Autor: Józef Wolski
40 zł
Sprzedam Atlas Historyczny ŚwiataRedaktor odpowiedzialny Józef WolskiWydawnictwo: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera Rok wydania: 1994Stan idealny.Odbiór osobisty Kraków Prądnik Biały
Książki historia, historia sztuki, bizancjum, Kraków z Kraków, zobacz zdjęcie
Książki historia, historia sztuki, bizancjum, Kraków
15 zł
książki:HITORIA SZTUKI, HISTORIA1. Ripa Cesare Ikonologia ISBN 83-242-0417 -2 DOBRY, ale podpisana Ireneusz Kania Universitas s.5042. Przybyszewski, Franszek red. Kaplica Zygmuntowska. Materiały źródłowe 1517-197 7 ISSN: 0239-864 8 B.DOBRY Nakładem Ministerstwa Kultury i Sztuki s.328 240x170mm3. Wielgus Stanisław Średniowieczna łacińskojęzyczna biblistyka polska ISBN 83-228-0273 -0 Red. Wydawnictw ...
album historyczny "POLSKA, portret lat 960-1990" z Kraków, zobacz zdjęcie
album historyczny "POLSKA, portret lat 960-1990"
10 zł
album "Polska, portret lat 960 - 1990", stan idealny, możliwa wysyłka - koszt 20 zł
Ksawery Piwocki: Dziwny świat współczesnych prymitywów z Kraków, zobacz zdjęcie
Ksawery Piwocki: Dziwny świat współczesnych prymitywów
4 zł
Odbiór Kraków ICE Rondo Grunwaldzkie, codziennie wieczorami lub po indywidualnych ustaleniach. Wysyłka list polecony 7 zł, paczkomat 12 zł. Wyprzedaż książek używanych i nowych już od 1 zł. Zapraszam.
Więcej ogłoszeń